Sonu Tarihe Geçen Maç

Mirali

Yönetici
ADMİN
Tc Onaylı
Katılım
18 Şub 2016
Bakiye
Mesajlar
4,501
Beğeniler
11,260
Puanları
113
SONU TARİHE GEÇEN MAÇ
Futbol, dünya siyasi tarihini etkileyebilecek bir güce sahip olduğunu zaman zaman göstermiştir. İnsan topluluklarının beklentileri, özlemleri, üzüntüleri ve kimi zaman da öfkeleri bazı tarihi maçlarda çığlık olmuştur. Eğer etrafınızda “22 adam bir topun peşinde koşuyor, ne anlıyorsun izlemekten” diyen bir arkadaşınız varsa ona bu makaleyi okutabilirsiniz. Futbol hayatın ta kendisidir.

Rövanşı Henüz Oynanmayan O Maç

Fransa 98 Dünya Kupası, siyasi açıdan gerilim ve çekişme içerisinde olan iki ülkeyi karşı karşıya getirmişti. Amerika Birleşik Devletleri ve İran. Bir yanda köklü devlet geleneklerine rağmen art arda rejim değişiklikleri yaşayan ve toplumdaki Amerikan karşıtlığı en üst seviyeye ulaşmış olan İran. Diğer yanda soğuk savaşın ardından kendini yeniden konumlamaya çalışan ve İran’ı tehdit olarak tanımlayan Amerika Birleşik Devletleri. İran belli bir futbol kültürüne ve birikimine sahip bir ülke durumundaydı. Amerika Birleşik Devletleri ise futbolun dünyada en çok sevilen spor olduğunu fark etmesinin ardından ellerindeki beyzbol sopalarını yeni yeni bırakmaya başlamıştı. Yer Lyon Stade de Gerland, tarih 21.06.1998 Pazar, Türkiye saati ile 22.00, işte ABD-İran Dünya Kupası Futbol Maçı.

1564415264322-png.10713

Maç Öncesi Ortam

FİFA ve Fransız yetkililer maçın sorunsuz bir şekilde oynanabilmesi ve tamamlanabilmesi için toplantı üstüne toplantı yapıyor, güvenlik güçlerinden kameramanlara kadar her seviyedeki görevlilere talimatlar yağdırıyordu. Irak menşeili bir terör örgütünün maçta protesto eylemleri yapmak için tam 7.000 bilet aldığının öğrenilmesi tedirginliği bir kat daha arttırmıştı. Her iki takımın konaklama ve antrenman güvenliğinin sağlanması, saha içerisinde temaslı oyun ve yüksek nabızla oluşabilecek sertlikler, maçın gidişatına ve sonucuna bağlı olarak tribünlerin vereceği tepki korkulu rüyaları olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri eylem duyumlarının da etkisiyle futbolseverlerle, basın mensuplarıyla ve hatta sınırlı sayıdaki taraftarlarıyla aralarına güvenlik duvarları örmüştü. İran ise hem turnuvanın hem de yazın ruhuna uygun şekilde rahat bir görünüm sergiliyordu. İran’ın tüm önlemleri Tahran sokaklarındaydı. Olası ABD mağlubiyetinde çıkabilecek olaylardan çekinen İran, tedirgin bir şekilde tam 100.000 polisi ile İran sokaklarında bekliyordu.

Maç Başlıyor

İranlı oyuncular sahaya bismillahirahmanirahim yazılı pankartla çıktılar. Bunula birlikte daha önce örneği olmayan bir şekilde İran Lideri Humeyni’nin emri ile rakip takım oyuncularının ellerini sıkarak, tüm oyunculara birer buket beyaz çiçek verdiler. Maçın atmosferine ve gidişatına olumlu yansımaları olacağı tahmin edildiğinden, FİFA yetkilileri bu jestlere müdahale etmemişti. Her şey yolundaydı ve artık maçın başlaması bekleniyordu.

Tarihi Maç

İran tecrübesi ve tekniği ile maçta üstünlüğü ele geçirerek öne geçmeyi başardı. İran’ın golünü 40. dakikada Hamid Estili kaydetti. Beraberliği yakalamak için ofansa ağırlık veren Amerika, 84. dakikada Mehdi Mahdavikia’nın kontra ataktan gelen golüyle 2-0 geriye düştü. Brian Mcbride’nin 87. dakikadaki golü beraberliğe yetmedi ve maç İran’ın 2-1 galibiyetiyle sonuçlandı.

Tarihe Geçen O Sözler

Maçtan sonra her iki takım oyuncuları birbirlerini dostça tebrik ettiler. Neredeyse her oyuncu birbiriyle fotoğraf çekildi. Tarihi maç, beklenenin tam aksine başladığı gibi olaysız bitti. Sahada futbol adına güzel bir fiziksel ve taktik mücadele, tribünlerde ise dünya kupasının tadını çıkaran futbolseverler vardı.

ABD'li savunma oyuncusu Jeff Agoos kendisine uzatılan mikrofona tarihe geçen o sözleri söyledi: “Siyasetçilerin 20 yılda yapamadığını, biz 90 dakikada yaptık”.

Hep futbolla kalmanız dileğiyle. Çünkü futbol, hayattır.

 
Son düzenleme:

Gereksiz

ESB Üyesi
Katılım
24 May 2019
Bakiye
Mesajlar
35
Beğeniler
13
Puanları
8
Yaş
34
Bu güzel paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık
 

nio

ESB Üyesi
Tc Onaylı
Katılım
17 Şub 2019
Bakiye
Mesajlar
426
Beğeniler
298
Puanları
63
Güzel paylaşım. Teşekkürler
 

Dosala

ESB Üyesi
Tc Onaylı
Katılım
1 Nis 2019
Bakiye
Mesajlar
1,203
Beğeniler
392
Puanları
83
Yaş
34
Çok güzel paylaşım emeğine sağlık
 

turganca

ESB Üyesi
Tc Onaylı
Katılım
17 Şub 2019
Bakiye
Mesajlar
2,583
Beğeniler
1,314
Puanları
113
Yaş
37
geçen günlerde bi futbol konulu programda amerikanın futbolda çok gelişmeye çalıştığı ve alt yapıya büyük yatırım yaptıkları anlatılıyodu demek iran yenilgisi adamlarda baya yara açmış
 

superadam

ESB Üyesi
Tc Onaylı
Katılım
2 May 2017
Bakiye
Mesajlar
220
Beğeniler
68
Puanları
28
Yaş
29
Keyifle okuduk yine. Emeklere sağlık.
 

dikleştirici

ESB Üyesi
Tc Onaylı
Katılım
28 Ağu 2017
Bakiye
Mesajlar
365
Beğeniler
110
Puanları
43
Yaş
2
yeni bir abd iran maçı şart :cool:
 

PMetallica

ESB Üyesi
Katılım
18 Tem 2019
Bakiye
Mesajlar
116
Beğeniler
51
Puanları
28
Yaş
25
futbol iyidir, spor iyidir. eline sağlık
 
Üst Alt